Йога від тривоги і депресії

Дослідження припускають, що дана практика регулює стресову реакцію.

Починаючи з 1970-х років, медитація та інші техніки для зменшення стресу вивчалися як можливі способи лікування депресії і тривожності. Одній з таких практик – йозі – було приділено менше уваги в медичній літературі, хоча вона стає дедалі популярнішою останніми десятиліттями.

Наприклад, відповідно до одного з опитувань, близько 7,5% дорослих людей пробували займатися йогою, як мінімум, один раз у своєму житті, а приблизно 4% практикували йогу в попередньому році.

Заняття йогою можуть варіюватися від легких та адаптивних до важких і напружених. Існує тенденція вибирати стиль, спираючись на фізичні здібності та особисті переваги.

Хатха-йога – один із найпоширеніших видів йоги – поєднує в собі три елементи: фізичні пози (так звані асани), контрольоване дихання, що практикується в поєднанні з асанами, і короткий період глибокої релаксації або медитації.

Природне полегшення тривоги

Відгуки на безліч різних видів йоги наводять на думку, що дана практика може зменшити вплив перебільшеної стресової реакції і допомогти як при наявності тривоги, так і в разі депресії.

З цього погляду, йога відіграє ту ж роль, що й інші техніки для самозаспокоєння, як-от медитація, релаксація, фізичні вправи або навіть спілкування з друзями.

Зменшуючи сприйманий стрес і тривожність, йога, вочевидь, регулює механізми реагування на стрес. Це у свою чергу знижує фізіологічне збудження, наприклад частоту пульсу і кров’яний тиск, а ще полегшує дихання.

Також існують докази того, що йога сприяє збільшенню варіабельності серцевого ритму, яка є показником здатності організму гнучкіше реагувати на стрес.

Стресова реакція

Одне невелике, але інтригуюче дослідження, проведене в Університеті Юти, дало певне розуміння впливу йоги на стресову реакцію шляхом спостереження за тим, як учасники реагували на біль.

Вчені помітили, що люди з погано регульованою стресовою реакцією були також більш чутливі до болю.

Об’єктами дослідження були 12 людей, що практикують йогу і мають у цьому досвід, 14 людей, які страждають фіброміалгією (станом, який, на думку багатьох дослідників, являє собою захворювання, пов’язане зі стресом, і характеризується надчутливістю до болю), і 16 здорових добровольців.

Коли ці три групи піддавали більш-менш болісній дії на нігті великих пальців рук, то учасники з фіброміалгією – як і очікувалося – сприймали біль на нижчих рівнях впливу.

Згідно з результатами функціональної магнітно-резонансної томографії, у них також спостерігалася найбільша активність у ділянках мозку, пов’язаних із реагуванням на біль. На відміну від цих осіб, учасники, які практикували йогу, виявилися найбільш стійкими до болю, а при МРТ у них спостерігалася найменша мозкова активність, пов’язана з болем.

Дане дослідження підкреслює важливість технік, таких як йога, адже вони можуть допомогти людині регулювати стрес, а отже, і больові реакції.

Переваги йоги

Попри те, що багато форм йоги є безпечними, деякі з них напружені й можуть підійти не кожному. Зокрема, пацієнти старшого віку й ті, в кого спостерігаються проблеми з рухливістю, можливо, матимуть бажання спочатку перевіритися в клінічного лікаря, перш ніж вибирати йогу як варіант лікування.

Проте для багатьох пацієнтів, що мають справу з депресією, тривогою і стресом, йога може бути вельми привабливим способом справлятися із симптомами.

Насправді наукове дослідження йоги демонструє, що психічний і фізичний аспекти здоров’я не тільки тісно пов’язані між собою, але й по суті своїй рівноцінні.

Збільшується кількість фактів, які свідчать про те, що йога спричиняє відносно малий ризик, будучи при цьому високоефективним підходом до поліпшення загального здоров’я людини.

Джерело: Health.Harvard.Edu

Переклад: Тарас Зварыч