Панічна атака – що це і чому відбувається?

Раптове підвищення тривоги, пік якої зростає дуже різко, протягом декількох хвилин, ні з того ні з сього.

Супроводжується такими відчуттями:

  • відчуттям страху і тілесними симптомами (серцебиття, пітливість, головокружіння, «ватні ноги», «мушки в очах»)
  • тунельне бачення
  • відчуття недостатності повітря
  • страх втрати контролю
  • страх, що зараз помру
  • відчуття, що я зійду з розум
  • здається, що це серцевий напад

Як виглядає така людина?

Людина починає різко метушитися, або сідає і закриває руками очі або голову. Важко дихає, так ніби не може вдихнути. В цей момент вона переживає страшний жах у своїй свідомості, простить допомоги.

Чому відбуваються ПА?

Це може бути критична подія в житті, а може накопичений стрес за довгий час, часто перфекціонізм та тривожний темперамент. Продовжується такий стан в середньому від 15 до 30 хвилин і так само спонтанно проходить як і почалось, само по собі.

Після ПА, людина відчуває різку втому, апатію, в’ялість, нічого не хочеться, все дратує і злить, звуки здаються різкими, а світло дуже яскравим. Мозок працює повільно, людині здається що вона «глупішає».

Після того, як ПА закінчилась, зазвичай тілесні симптоми запам’ятовуються як небезпечні, трактуються як загрозливі і починається часте сканування свого тіла на будь який «коль» і «ай», що і надалі підтримує тривожну напругу і так змореного організму.

І що саме важливе- не робиться головний висновок – «я вижив, зі мною все в порядку!».

Давайте розбиратися, що ж насправді відбувається при ПА.

Критична подія закінчилась, а думки та відчуття запам’ятались, залишились незрозумілими, а все що не зрозуміле-психіку лякає, трактується як загроза, загроза самому найважливішому – життю.

А коли нам страшно – наш мозок, здоровий та нормальний (підкреслюю нормальний) готується «бігти або нападати, або прикидатись мертвим», тобто – завмерти, реалізуючи природній рефлекс виживання. В той момент, в кров викидається величезна кількість адреналіну, який створює спазм від кінчиків волосся на голові до хвоста.

Кров відтікає від периферії і притікає до великих м’язів тіла. Адреналін наказує нам «випорожнитись»(щоб легше було тікати), створює спазм по всьому ШКТ(шлунково-кишковому тракту), по всім сфінктерам.

І перший сфінктер у нас це горло (їх дуже багато по всьому ШКТ), а останній – це «попа», а десь посередині – спазм в області «сонячного сплетіння». Я думаю всі знають де у нас «сонячне сплетіння». Там знаходиться діафрагма, яка дає нам можливість дихати, і саме тому здається, що важко дихати, а саме зробити видих!

Часте дихання та серцебиття – значить БАГАТО кисню в крові, а значить – добрий день головокружіння і слабкість.

А ще один головний гравець – довгастий мозок, в якому знаходиться наш дихальний центр. Він одразу фіксує збільшення кисню в крові і намагається зменшити дихання, для урівноваження суміші газів в крові, в той час як адреналін навпаки його намагається збільшити.

Адреналін виключає кору головного мозку. Це те місце, яким ми думаємо, раціонально розмірковуємо, аналізуємо, заспокоюємось. Тому «свідомість звужена» і важко думати. Адреналін наказує нам просто слідувати інстинкту «вижити».

Люди, які страждають від панічних атак, часті клієнти карет швидкої допомоги чи «заспокійливих» пігулок, які ми швидко знаходимо в будь якій аптеці навіть без лікарів. Що в комплексі не вирішує проблему, а тільки тимчасово притупляє страх і посилює залежність від ліків та зовнішніх завірень від «швидкої», що з вами все добре.

А от від кого ВАЖЛИВО отримати якісне завірення, що з вами все добре – це лікар ендокринолог. Кваліфікований ендокринолог легко відрізнить хвороби наднирників, щитовидної залози і гіпофіза від ПА.

В ендокринолога три складові обстеження:

  • УЗД
  • аналізи
  • пальпаторно (пальчиками) обстеження щитовидної залози

Якщо після відвідування лікаря всі патології були зняті, а панічні атаки стаються знову – вам необхідно звернутись до психотерапевта.

Резюмуємо, що ми маємо робити:

  1. відвідати ендокринолога
  2. нутриціолог-дієтолог – це теж лікар, який встановить ваші приховані дефіцити мікроелементів, вітамінів та інших речовин
  3. додаємо в раціон овочі, розвантажуймо ШКТ
  4. прибираємо глютен з раціону, а також алкоголь і все що не корисно для печінки та підшлункової залози. Багато солодкого також сильно діє на мозок і може викликати ПА
  5. вітамін Д – обов’язково за призначенню лікаря
  6. гігієна сну
  7. фізична активність
  8. психотерапевт