Чи є зміни в настрої ознакою чогось серйознішого?

Дратівливість, смуток та апатія можуть свідчити про щось іще.

У кожного час від часу бувають погані дні. Однак якщо ви або людина, про яку ви піклуєтеся, тепер здається сумною, стурбованою або схвильованою, це може бути ознакою серйознішого стану.

«Симптоми, пов’язані з настроєм, можуть з’являтися і зникати як реакція на повсякденний стрес. Якщо вони виникають протягом тривалих періодів часу, викликають суттєві страждання або заважають вашій щоденній життєдіяльності, це свідчить про те, що потрібно звернутися за допомогою», – говорить доктор Ненсі Донован, викладач психіатрії в Гарвардській медичній школі.

Причини і симптоми

Настрій і стрес регулюються безліччю структур, мереж і систем хімічних нейромедіаторів у мозку. Пошкодження будь-чого з вищепереліченого може проявитися як зміна в настрої.

«Наприклад, хвороба крихітних кровоносних судин у мозку може змінити білу речовину. Це може порушити зв’язки в мозку, які важливі для нормального настрою та поведінки», – стверджує доктор Донован.

Зміни в настрої можуть відображати психічний розлад. Наприклад, депресія може викликати смуток, дратівливість, тривогу, а також втрату інтересу й задоволення. Також зміни в настрої можуть виникати через хвороби, як-от порушення щитоподібної залози або неврологічні захворювання.

«До нашої нейропсихіатричної клініки при Brigham and Women’s Hospital пацієнти з деменцією часто звертаються за лікуванням апатії, депресії, тривоги та інших поведінкових змін», – говорить доктор Донован.

Іноді настрій може змінюватися через розлади сну. Нестача спокійного сну може призвести до дратівливості й тривоги, або ж подібні симптоми можуть бути побічним ефектом медикаментів. Наприклад, стероїд преднізон («Deltasone», «Prednicot») може викликати нервозність або зміни настрою.

Що слід робити?

Якщо ви відчуваєте значну зміну настрою, що триває більш ніж декілька тижнів, або ж якщо ви помітили подібне в близької вам людини, ймовірно, час відвідати психіатра.

Медична експертиза може включати в себе анамнез, фізикальну діагностику й іноді обстеження для отримання знімків мозку. Якщо є підозра про деменцію, нейропсихологу можуть знадобитися додаткові тести, щоб визначити, чи спостерігаються істотні зміни навичок мислення.

Лікування настроєвих симптомів спрямовано на їхню першопричину. Наприклад, якщо це депресивний розлад, лікар може прописати психотерапію, антидепресант, наприклад циталопрам («Целекса»), або й те, й інше. Якщо тут винна нестача сну, лікар може прописати програму поліпшення гігієни сну або направити вас на дослідження сну. Якщо зміни в настрої викликані медикаментами, лікар може просто переключити вас на інший тип ліків.

Головний висновок полягає в тому, що вам не слід ігнорувати симптоми.

«Сміливо звертайтеся до лікаря і вирушайте на обстеження, адже ефективне лікування настроєвих симптомів та їхніх причин є доступним», – заявляє доктор Донован.

Джерело: Health.Harvard.Edu

Переклад: Тарас Зварыч