Як шукати потрібні ліки в умовах війни, якщо саме ваших немає в аптеці
Війна наробила лиха скрізь. Почалися перебої з поставками ліків, деякі аптеки зачинились взагалі, фармацевти та провізори поїхали з країни від небезпеки. Черги та попит створили дефіцит препаратів на ринку. Ліки стало неможливо замовити онлайн. Через брак кадрів МОЗ дозволила аптекам брати на роботу студентів провізорів.
То що робити?
Треба шукати замінники. Треба шукати медикаменти за діючою речовиною, а не комерційною назвою.
Діюча речовина зазвичай пишеться під назвою препарату, маленькими літерами, часто латинськими.
Візьміть стару упаковку від ліків та в аптеці попросіть фармацевта відпустити вам ліки аналог за діючою речовиною.
Наприклад: парацетамол – ліки ведмедика Бо, ефералган, панадол і т д.
Якщо ви приймаєте ліки з декількома діючими речовинами, то ви також можете прочитати їх в дужках під назвою препарату і купити аналоги та комбінувати їх в визначених дозах. Тобто купити два препарати окремо і поєднувати їх.
Люди, які мають хронічні хвороби і раніше отримували рецепт від свого лікаря, так само продовжують це робити. Вони можуть звернутись до свого сімейного лікаря очно, або зателефонувавши йому, якщо ви підписали декларацію. Номер рецепту і код прийде вам на телефон. Якщо ви переїхали в інший регіон, ви можете звернутися до будь-якого з лікарів, і вони так само можуть виписати вам рецепт. Це може бути як сімейний лікар так і лікар вузької спеціальності ,якщо ви такого потребуєте.
Якщо ви раніше отримували ліки від держави, потрібно звернути увагу на ті аптеки, які відпускають ліки за державною програмою “Доступні ліки”. Знайти аптеку за допомогою “Електронної карти аптек-учасниць програми рембурсації лікарських засобів” в телефоні.
Також можна зателефонувати на номер контакт центру Національної Служби Здоров’я України 16-77.
Ліки відпускаються безоплатно або з частковою доплатою. Попередньо зателефонуйте до найближчої такої аптеки, для уточнення наявності ліків саме у них і попросіть їх зробити резерв за вами, бо на “Доступні ліки” ця опція поки відсутня.
Також, на даний момент, є багато волонтерських організацій та ініціатив, які шукають потрібні ліки.
Наприклад Helsi.me, Eliky.in.ua, liki.24, Tabletki.ua, Київ цифровий.
Багато ліків взагалі не потрібно приймати, бо вони не мають доказової ефективності. Єдина користь від них – це ефект плацебо. В народі їх називають “фуфломіцинами”.