Депресія і фізична хвороба: що було раніше?

Коли людину вражає депресія, лікарі зазвичай досліджують у першу чергу те, що відбувається в її мозку. Проте також важливо з’ясувати, які фізичні процеси супроводжують цей розлад, адже деякі проблеми зі здоров’ям пов’язані з порушенням настрою.

Фактично в депресії приблизно в 10-15% випадків можуть критися інші захворювання, а також побічні ефекти медикаментів.

Депресія, викликана фізичною хворобою, не є чимось незвичайним. До половини людей, які пережили інфаркт, і тих, хто хворіє на рак, повідомляють про почуття смутку, і в багатьох з них була діагностована депресія. Безліч людей, які страждають на діабет, хворобу Паркінсона або інші хронічні захворювання, починають відчувати себе пригнобленими.

Трапляється і навпаки. Депресія може вплинути на хід фізичної хвороби. Візьмімо, наприклад, серцеві захворювання: був виявлений зв’язок між депресією і уповільненим одужуванням після інфаркту, а також підвищеним ризиком подальших проблем із серцем.

Ще один приклад нез’ясованого причинно-наслідкового зв’язку. Загальновідомо, що два широко розповсюджені розлади щитоподібної залози змінюють настрій людини. Якщо щитоподібна залоза продукує зайву кількість гормонів (гіпертиреоїдизм), можуть виникнути маніакальні симптоми. Якщо ж тиреоїдних гормонів виробляється занадто мало (гіпотиреоїдизм), людина може зіткнутися із сильною втомою або депресією.

Часто внаслідок лікування хвороб щитоподібної залози полегшуються проблеми з настроєм.

Втім, це не повний список. До інших хвороб, що мають зв’язок із порушеннями настрою, входять неврологічні захворювання (розсіяний склероз, хвороба Паркінсона, хвороба Альцгеймера), інші гормональні збої і деякі види харчової недостатності, наприклад дефіцит вітаміну B12.

Потрібно взяти до уваги головне: ​​якщо у вас депресія або ви допускаєте таку можливість, докладне фізикальне обстеження і ретельний збір анамнезу можуть вказати на фізичну причину цієї проблеми і допомогти в точному визначенні найвідповіднішого лікування.

Джерело: Health.Harvard.Edu

Переклад: Тарас Зварыч