Засмучені через пандемію коронавірусної хвороби?
Людям з дистимією пандемія завдала особливих складнощів.
Майже всі проходять через періоди психічних труднощів. Ви можете почуватися понурими, сумними і млявими. Більшість людей без проблем повертаються до нормального стану, але якщо ці почуття частішають і затягуються подовше, у вас може бути легка і все ж серйозна форма депресії, яка називається дистимією.
«Люди літнього віку особливо вразливі до дистимії, тим більше під час пандемії COVID-19, – говорить доктор Девід Мішулон, психіатр Массачусетської лікарні загального профілю, афілійованої з Гарвардом.
– У той час як пандемія коронавірусної хвороби зачіпає кожного, літні люди відчули на собі підсилення стресових чинників, як-от економічні проблеми, тривала ізоляція та ризик захворіти, і всі ці фактори можуть викликати надмірну занепокоєність і пригніченість».
По суті, в рамках дослідження, опублікованого в онлайн-журналі «JAMA Network Open» 2 вересня 2020 року, виявилося, що чверть дорослих людей зазнали симптомів депресії під час пандемії. Дані неприбуткової організації «Mental Health America» показали, що онлайн-скринінги для перевірки психічного здоров’я стали проводитися частіше на 406% у травні та 457% у червні, якщо порівняти із січнем, перед тим як почалася пандемія.
Важко піддається діагностиці
Розпізнати дистимію може виявитися складним завданням, тому що в частих випадках вона не завдає надто великої шкоди повсякденному життю.
«Люди не зважають на неї, тому що їм це здається нормальним або ж вони звикли, що симптоми з’являються і зникають», – говорить доктор Мішулон.
Ви, імовірно, страждаєте дистимією, якщо днів, проведених у пригніченому настрої, більше, ніж тих, коли ви так не почуваєтеся, і якщо такий стан спостерігається вже приблизно два роки без перерви, яка б тривала щонайменше два місяці.
Іншим критерієм діагнозу є наявність, як мінімум, двох симптомів з нижченаведеного списку:
- збільшення чи зменшення ваги;
- порушення сну, наприклад безсоння, надто раннє пробудження чи пересипання;
- низька самооцінка;
- втома чи втрата енергії;
- відсутність задоволення від улюблених занять;
- труднощі з концентрацією чи прийняттям рішень;
- відчуття безнадійності.
«Пам’ятайте, що дистимія може проявитися і по-іншому, наприклад розладом шлунка чи головними болями, дратівливістю і частими суперечками із сім’єю та друзями», – каже доктор Мішулон.
Дистимія здатна підвищити ризик виникнення більш серйозних проблем зі здоров’ям, якщо її не зупинити. Окрім того, приблизно 75% людей з дистимією рано чи пізно зазнають нападу клінічної депресії – це явище називається подвійною депресією.
Дистимію також пов’язують із підвищеним ризиком виникнення серцево-судинних захворювань, а ще вона може загострювати наявні проблеми, як-от високий кров’яний тиск.
Засіб для запобігання пригніченості
Як підтримувати хороший настрій, навіть якщо дистимія відсутня? Наповнюйте своє життя настільки, наскільки це можливо. Навіть невеликі зусилля можуть принести користь. Наприклад, за допомогою прогулянки можна щодня піднімати собі настрій.
«Також використовуйте поточну ситуацію як можливість відкрити для себе нові домашні заняття, які будуть для вас викликом і підтримуватимуть активність мозку, – говорить доктор Мішулон. –
Оволодійте якимось музичним інструментом, прочитайте книжку за один день або ж влаштуйте для себе фізичне випробування, як-от нещодавній тренд – віджиматися від підлоги 25 разів на день протягом 25 днів». Однак не забудьте спитати дозволу в лікаря, перш ніж братися за новий комплекс вправ, які потребуватимуть напруги.
Заручіться допомогою від групи підтримки
Першим кроком до лікування є розпізнання симптомів. Звичайно, самоаналіз може становити виклик: декотрі люди більш обізнані щодо свого мінливого настрою, аніж інші, тому вам може знадобитися допомога.
Попросіть свого друга, чоловіка/дружину або родича прослідкувати, чи нема у вас яких-небудь ознак поведінкових змін. Також запропонуйте це комусь зі свого боку.
«Ви можете багато чого дізнатися про власну поведінку, помічаючи зміни в інших людях», – каже доктор Мішулон.
Якщо ви або хтось інший помітить ознаки дистимії, не намагайтеся впоратися з нею самостійно.
«Отримайте професійну оцінку від фахівця з психічного здоров’я, наприклад психіатра або психолога-консультанта, – говорить доктор Мішулон.
– Вони більше підходять для того, щоб ставити клінічні діагнози і пропонувати найкращі курси лікування».
Дистимія добре піддається лікуванню за допомогою психотерапії (психотерапевтичних бесід), антидепресантів або ж їх поєднання.
Тепер, у період пандемії, багато професіоналів у сфері охорони психічного здоров’я пропонують онлайн-терапію. Надавайте першочергове значення щоденним вправам, адже в рамках багатьох досліджень було виявлено, що вони ефективно допомагають людям, які страждають депресією.
«Хай там що, не ігноруйте ознаки захворювання, – каже доктор Мішулон. – Ніколи не годиться почуватись не так як годиться».
Джерело: Health.Harvard.Edu
Переклад: Тарас Зварыч