Чи є відеодзвінки ліками від самотності?

Якщо ви дотепер не здійснювали відеодзвінків, то спробуйте – для боротьби з відчуттям ізольованості.

Коли значна частка нашої планети опинилася в умовах локдауну – для того щоб протистояти коронавірусу – в березні 2020 року, багато хто почав користуватися відеодзвінками, аби відігнати самотність, якою часто супроводжується соціальна ізоляція. Технологічні компанії повідомили, що для спілкування люди стали користуватися відеодзвінками на 80% більше, адже вони дають змогу «бачити» рідних і друзів. Проте локдаун – не єдина підстава послуговуватися цією технологією. 

Епідемія самотності та ізольованості

Самотність зачіпає більш ніж третину людей літнього віку. Інша третина літніх людей почуваються ізольованими: вони можуть жити наодинці, не мати транспорту чи мешкати далеко від своїх близьких або належати до тих, хто пережив смерть чоловіка/дружини чи друзів. 

Попри те, що самотність та ізольованість не спричинені вірусом, вони можуть призвести до наслідків, небезпечних для життя. В рамках досліджень було виявлено, що в людей, які почуваються самотніми чи ізольованими, підвищується ризик розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту, депресії, високого кров’яного тиску, зниження навичок мислення, нездатності виконувати повсякденні завдання або ранньої смерті. 

З огляду на такі ризики, підтримання зв’язків варте зусиль.

«Людина за своєю природою соціальна істота, тому вам слід користатися наявними засобами, щоб побачити обличчя близької людини, поділитися з нею історіями і дати їй зрозуміти: ви про неї думаєте»

– говорить доктор Майкл Крейґ Міллер, професор-асистент у галузі психіатрії в Гарвардській медичній школі. Вочевидь, багато хто, побачивши обличчя, а крім того, почувши голос близької людини, перебуває під сильнішою дією, аніж просто почувши голос. 

Проливаючи світло на технологію

Може здатися, що здійснити відеодзвінок – складне завдання. «Та вчитися ніколи не пізно. Вам може бути лячно, але насправді ви можете отримувати певне задоволення, набуваючи технічні навички», – стверджує Міллер.

Перша річ, яку вам варто знати: відеодзвінки здійснюються за допомогою додатків (програм) на телефоні, ноутбуці чи планшеті. Додатки дають змогу зв’язатися з людьми незалежно від того, в якій точці світу вони перебувають. Усе, що потрібно для зв’язку, – це інтернет-з’єднання від домашньої комп’ютерної мережі (Wi-Fi) чи мобільної мережі (за допомогою якої ви здійснюєте звичайні дзвінки з телефона чи планшета). 

Більшість додатків безкоштовні, але вони передбачають швидке передавання великої кількості даних. Якщо ви підключаєтеся до інтернету за допомогою мобільного зв’язку, вам може знадобитися тарифний план, який дозволить користуватися даними без обмежень.

Як додатки функціонують?

Додатки, за допомогою яких можна здійснювати відеодзвінки, часто містять у собі й інші функції, що дає змогу надсилати текстові повідомлення, телефонувати без використання відеозв’язку, ділитися фотографіями чи відеозаписами або доповнювати свій зовнішній вигляд. Нижче перелічено деякі з найбільш популярних інструментів, які використовуються для того, щоб залишатися на зв’язку. 

FaceTime (www.apple.com)

Це додаток, який відразу встановлений на пристроях компанії «Apple», зокрема на телефонах, планшетах і ноутбуках. Ця програма дає змогу телефонувати із застосуванням відеозв’язку до однієї людини і максимум до 32 людей одночасно. Для дзвінків вам знадобляться мобільні номери тих, з ким ви хочете зв’язатися.

Попередження: за допомогою цього додатка можна телефонувати виключно на пристрої «Apple», тобто на iOS.

У телефонах на Android (не iOS) також містяться вбудовані програми, які дозволяють здійснювати відеодзвінки, хоча той чи інший додаток буде неоднаковим на різних мобільних пристроях. Незалежно від того, який саме телефон на Android ви маєте, для того щоб поміняти звичайний дзвінок на відеовиклик, потрібно всього лише натиснути на значок відеокамери, і те саме повинна зробити людина, якій ви телефонуєте. 

Google Duo (duo.google.com)

Дає змогу телефонувати по відеозв’язку максимум до восьми людей одночасно. Також можна надсилати відеоповідомлення людям, яким ви дзвоните, – хороша функція, завдяки якій ваші адресати зможуть переглядати запис знову й знову, коли сумуватимуть за вами. Таким же чином ви зможете неодноразово передивлятися відео, якщо хтось відправить його вам.

Snapchat (www.snapchat.com)

Пропонує спосіб, щоб надсилати забавні фотоповідомлення і короткі відео. У цьому додатку є фільтри, за допомогою яких у фотознімки й відеозаписи можна вставляти дурнуваті капелюхи, очі, носи, голоси і таке інше. Ви можете зняти певну кількість фото чи відео («snaps») і відправити їх у хронологічному порядку.

Таким чином ви поділитеся з іншими своєю історією («story»). Унікальною функцією цієї програми є автоматичне видалення повідомлень через короткий проміжок часу. Окрім того, за допомогою «Snapchat» ви можете надсилати звичайні текстові повідомлення і дзвонити по відеозв’язку. 

Zoom (www.zoom.com)

Є популярною програмою для відеоконференцій. За її допомогою в одній конференції можуть брати участь до 1000 осіб. Компанії та заклади освіти часто користуються цим додатком, однак він використовується і для особистих відеоконференцій. «Zoom» пропонує безкоштовні дзвінки для двох осіб тривалістю максимум 24 години.

Для більшої кількості учасників – щонайбільше 100 осіб – безкоштовні конференції можуть тривати максимум 40 хвилин. Проте якщо заплатити, можна збільшити число співрозмовників або тривалість дзвінка.

Skype (www.skype.com)

Це програма, яка пропонує конференції з максимальною кількістю учасників 50 осіб, і дзвінки можна здійснювати як по відеозв’язку, так і без нього. Телефонувати іншим користувачам цього додатка можна безкоштовно. За невелику щомісячну плату можна здійснювати звичайні аудіодзвінки на стаціонарний або мобільний телефон. 

WhatsApp (www.whatsapp.com)

Дає змогу надсилати текстові повідомлення і дзвонити (з відеозв’язком чи без). Також за допомогою цього додатка можна відправляти й отримувати відео, документи і голосові повідомлення. 

З чого почати?

Щоб здійснювати відеодзвінки, вам потрібно завантажити додаток на електронний пристрій і запросити людей з ваших контактів, щоб вони також завантажили додаток і прийняли ваше запрошення.

Якщо ви не зовсім розумієте, як це зробити, пошукайте в інтернеті короткий відеоурок – просто уточніть, куди ви збираєтеся завантажити програму: на телефон, планшет чи ноутбук.

У деяких додатках імена ваших знайомих з’являються автоматично в спливаючому вікні, якщо ви надаєте програмі доступ до ваших контактів. В іншому випадку вам потрібно буде вводити кожен номер телефону або ж ім’я користувача, в ролі якого може виступати адреса електронної пошти.

Як тільки ви внесете контактну інформацію, для переписки чи дзвінка вам потрібно буде всього-на-всього натиснути на ім’я.

Не лише для сімейних дзвінків

Як тільки ви зможете впевнено здійснювати відеодзвінки, завдяки їм можна буде брати участь у багатьох видах соціальної діяльності, як-от членство в книжкових клубах чи групах взаємодопомоги або навчання фізичних вправ.

Чи почуватиметеся ви менш самотніми чи менш ізольованими, якщо підтримуватимете зв’язок з людьми за допомогою відеодзвінків? «Ми наразі не маємо достатньо доказів, щоб довести це, – говорить доктор Міллер. – Однак є шанси, що ви почуватиметеся краще, через те що бачитимете інших, а також завдяки змістовним розмовам з ними».

Джерело: Health.Harvard.Edu

Переклад: Тарас Зварыч