Ліки від кров’яного тиску можуть впливати на ваш настрій

Всупереч загальноприйнятій думці, деякі ліки від кров’яного тиску мають зв’язок зі зниженим ризиком розвитку депресії.

Як і всі медикаменти, лікарські засоби від кров’яного тиску іноді викликають небажані побічні ефекти. Не один з них є легким та короткочасним, водночас декотрі слугують причиною більшого занепокоєння, зокрема змін настрою, наприклад депресії. Проте, незважаючи на довготривалі припущення лікарів, засоби від кров’яного тиску, ймовірно, не підвищують ризик розвитку депресії. Насправді виявляється, що декотрі з них пов’язані зі зниженням такого ризику, відповідно до нещодавнього дослідження.

«Згідно з традиційними поглядами, ліки від кров’яного тиску, що перетинають гематоенцефалічний бар’єр, з більшою ймовірністю викличуть депресію», – говорить доктор Рендалл-Зусман, кардіолог Массачусетської лікарні загального профілю, афілійованої з Гарвардом.

«Також депресію пов’язують із ліками, відомими як бета-блокатори. Тим не менш бета-блокатори (чия дія частково полягає в уповільненні серцевого ритму) можуть, окрім того, викликати почуття втоми і млявість, таким чином погіршуючи настрій», – пояснює доктор Зусман.

Рівень депресії в людей, які приймають різні ліки від кров’яного тиску

Щоб з’ясувати, чи можуть ліки від кров’яного тиску, прописувані зазвичай, впливати на ризик розвитку депресії, датські вчені ретельно дослідили дані, які накопичувалися в їхньому державному медичному реєстрі протягом десяти років. Їхні висновки, що підсумовані нижче, були опубліковані у вересневому випуску журналу «Hypertension» 2020 року. 

Хто: Усі 5,4 мільйонів осіб, які проживали в Данії у 2005 році, крім тих, у кого діагностували депресію, або тих, кому прописували ліки від депресії.

Коли: Вчені стежили за здоров’ям учасників дослідження з 2005 до 2015 року.

Що: Упродовж цих десяти років лише понад 3,7 мільйонам осіб прописували ліки від кров’яного тиску. Вчені зосередили увагу на 41 медикаменті з 4 різних класів ліків від кров’яного тиску. Найчастіше прописуваними засобами виявилися діуретики, за якими слідують інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту та інгібітори рецепторів ангіотензину-II, блокатори кальцієвих каналів і бета-блокатори. 

Як: У людей, які приймали різні медикаменти, вчені оцінили рівень депресії, який визначався шляхом діагнозу, що його робив клінічний лікар, або ж на основі вживання антидепресантів. 

Ключові висновки: Жоден діуретик не виявився здатним впливати на ризик розвитку депресії. У кожному з інших класів лікарських засобів щонайменше 2 медикаменти мали зв’язок зі зниженим ризиком розвитку депресії: еналаприл («Vasotec»), раміприл («Altace»), амлодипін («Norvasc»), верапаміл («Verelan» і деякі комбінації препаратів у фіксованих дозах), пропранолол («Inderal»), атенолол («Tenormin»), бісопролол («Zebeta») і карведилол («Coreg»).

Індивідуальний досвід

В рамках нового дослідження у людей, які приймали певні бета-блокатори, а також деякі інші ліки від кров’яного тиску, що перетинають гематоенцефалічний бар’єр, простежувалася менша ймовірність розвитку депресії. «Це дещо несподівано», – говорить доктор Зусман. «Але пам’ятайте, що великомасштабні тенденції необов’язково стосуватимуться індивідуального досвіду людини», – каже він.

«Високий кров’яний тиск, імовірно, означає 25 різних станів, кожен з яких викликає однакову фізіологічну реакцію – підвищення кров’яного тиску, яке можливо виміряти», – говорить доктор Зусман. «Декотрі люди чутливі до солі, тому їхній кров’яний тиск знижується, коли вони починають її менше споживати. Проте інші люди чутливі не до солі, а до збільшення чи зменшення ваги. Також у людей бувають дуже різні реакції на медикаменти, кожен з яких має відмінний від інших механізм дії», – зазначає він. 

Оскільки існує так багато різних ліків від кров’яного тиску, то немає взагалі ніякої потреби терпіти побічні ефекти, а тим більше депресію, яка може бути дуже виснажливою. «Що стосується моїх пацієнтів, то моя мета – завжди створювати режим медикаментозного лікування, який би контролював кров’яний тиск без жодних шкідливих побічних ефектів», – говорить доктор Зусман. На початку своєї кар’єри він мав пацієнта, у якого кров’яний тиск добре контролювався завдяки бета-блокатору. «Тим не менш під час одного прийому чоловік визнав, що почувався пригніченим протягом попереднього року, саме відтоді як почав приймати препарат. Він не згадував цього раніше, бо не думав, що ці симптоми можуть бути пов’язані з медикаментом».

Ключові моменти

«Без вагань повідомляйте свого лікаря, коли помічаєте зміни настрою або інші неприємні побічні ефекти, після того як почали приймати нові ліки, – каже доктор Зусман. – В разі використання препаратів від кров’яного тиску симптоми, як-от запаморочення чи втомленість, не є чимось незвичним приблизно впродовж першого тижня, але вони часто зникають, як тільки організм пристосовується». 

«Депресія може розвинутися невдовзі після того, як ви почнете приймати нові ліки, а можливо, і місяцями пізніше. Варто запитати лікаря, чи не перейти вам на якийсь із медикаментів, пов’язаних з нижчим ризиком розвитку депресії, якщо ви ще не приймаєте такий препарат. Однак ніколи не слід різко припиняти використання лікарських засобів від кров’яного тиску. У вас може розвинутися рикошетна гіпертензія, яка підвищує ризик серцевого нападу чи інсульту, – підкреслює доктор Зусман. – Будь-які зміни завжди слід упроваджувати поступово та з дотриманням вказівок лікаря».

Джерело: Health.Harvard.Edu

Переклад: Тарас Зварыч