Ще один спосіб пройти через важкі періоди в житті

З’являється дедалі більше повідомлень про «смерті від розпачу» (самогубства, передозування чи алкогольні отруєння). Антидепресанти й психотерапія часто використовуються для того, щоб допомогти людям, яким важко впоратися з надміру скрутними періодами життя і які ризикують померти через це. В рамках нещодавнього гарвардського дослідження було виявлено, що відіграти певну роль у протидії відчаю може і додатковий підхід – відвідини богослужінь.

У дослідженні, опублікованому в онлайн-версії журналу «JAMA Psychiatry» 6 травня 2020 року, було оцінено відвідини богослужінь, що їх описали 110 000 білих чоловіків та жінок середнього віку, за якими близько 30 років слідкували вчені.

Якщо порівняти з цілковитим невідвідуванням богослужінь, то принаймні одноразова присутність упродовж тижня була пов’язана з набагато нижчим ризиком померти від розпачу – меншим на 68% у жінок і на 37% у чоловіків. Вчені говорять, що релігійна діяльність – незалежно від конфесії – може слугувати засобом проти відчаю і протягом тривалого часу забезпечувати відчуття надії, сенсу та спокою, а також позитивний світогляд.

Окрім того, релігійні організації сприяють соціальній активності та зв’язкам між людьми і проповідують проти самоушкоджень та зловживання психоактивними речовинами. Це було спостережне дослідження, і воно не доводить, що регулярні відвідини богослужінь запобігають смерті від розпачу. Тим не менш завдяки іншому гарвардському дослідженню нам відомо, що використання релігії як засобу подолання труднощів пов’язане з поліпшенням результатів у людей з важкими психічними захворюваннями.

Через пандемію з відвідинами звичного для вас місця богослужінь можуть виникнути складнощі. Як варіант обміркуйте участь у богослужіннях шляхом відеоконференцій. Відвідуючи богослужіння наживо, одягайте маску і тримайтеся від інших людей на відстані 2 метрів.

Джерело: Health.Harvard.Edu

Переклад: Тарас Зварыч