Недооцінений варіант лікування важкої депресії
Нове дослідження обґрунтовує використання неінвазивної стимуляції головного мозку для лікування людей з важкою депресією в тому випадку, якщо медикаменти не спрацювали.
Якщо ліки не допомагають полегшити стан при важкій депресії, нехірургічна стимуляція головного мозку може виявитися дієвою альтернативою, яку слід взяти до уваги, згідно з дослідженням, опублікованим в онлайн-версії журналу «The BMJ» 27 березня 2019 року.
Конкретно кажучи, в рамках дослідження було виявлено, що докази, вочевидь, свідчать на користь використання повторюваної транскраніальної магнітної стимуляції (ТМС) та електросудомної терапії (ЕСТ), на противагу іншим, новим методам стимуляції головного мозку.
«Багато хто з психіатрів не обізнаний стосовно цих технік або щонайменше не думає рекомендувати їх своїм пацієнтам, – говорить доктор Денієл Пресс, асоційований професор неврології в Гарвардській медичній школі і директор з клінічної роботи в Berenson-Allen Center for Noninvasive Brain Stimulation, що входить до складу Beth Israel Deaconess Medical Center. – Отже, подібні дослідження допомагають виступати на підтримку цих методів і нагадувати людям про їхню значну ефективність для великого відсотка хворих».
Стимуляція головного мозку для полегшення депресії
Нехірургічні методи стимуляції головного мозку передбачають використання електричного струму чи магнітів для зміни рівня активності в ділянках, уражених депресією. Щоб оцінити ефективність цих методів лікування, автори дослідження проаналізували результати 113 клінічних обстежень, до яких були залучені 6750 осіб у середньому 48-річного віку.
Більшість із них (59%) становили жінки. Всі учасники дослідження страждали на великий депресивний розлад чи біполярний афективний розлад. Обстеження, розглянуті вченими, включали в себе активні методи лікування та фіктивне лікування. Зокрема, до цих технік входили ЕСТ, повторювана ТМС і мікрополяризація.
Дослідники повідомили, що ЕСТ, повторювана ТМС і мікрополяризація були дієвішими, ніж фіктивне лікування, однак саме більш визнані методи, особливо ЕСТ і повторювана ТМС, є, імовірно, кращими варіантами, ніж нові неінвазивні техніки стимуляції головного мозку, тому що наразі недостатньо доказів на користь нових методів.
«У рамках дослідження було виявлено: як повторювана ТМС, так і ЕСТ є дієвими підходами, хоча тут не йдеться про те, що якийсь із методів кращий від іншого, – говорить доктор Пресс. – Тим не менш у цьому випадку було з’ясовано, що мікрополяризація, вірогідно, менш ефективна, ніж повторювана ТМС та ЕСТ».
Розвіювання помилкових уявлень
Незважаючи на переконливі докази ефективності цих методів, часто трапляється так, що їх недостатньо використовують або ж застосовують виключно як крайній захід. Це може свідчити про помилкові уявлення щодо таких технік. Зокрема, ЕСТ може викликати в уяві людей зображення зі старих фільмів, у яких цей метод змальовували як примітивний і болісний.
«Насправді сучасні техніки лікування, відповідно до яких для забезпечення комфорту застосовується анестезія, мають перевагу – поліпшення стану людей, що страждають депресією, з невеликою кількістю побічних ефектів», – стверджує доктор Пресс.
ЕСТ – при якій застосовується електричний струм – по суті, викликає короткий контрольований приступ у мозку. Люди здатні продовжувати звичні види діяльності приблизно за годину після закінчення процедури.
Побічні ефекти можуть включати в себе головні болі, біль у м’язах, нудоту, а іноді й сплутаність свідомості чи проблеми з пам’яттю.
Інший метод лікування, який виявився ефективним за результатами дослідження, – це повторювана ТМС, при якій застосовується пульсуюча електромагнітна котушка, розташована навпроти лоба, а магнітні поля слугують для стимуляції нервів у мозку. На відміну від ЕСТ, при повторюваній ТМС людина не перебуває під анестезією і може відчувати певний дискомфорт. «Декотрі люди відчувають, наче хтось постукує чи клює їх у голову», – каже доктор Пресс.
Кому підійдуть ці методи лікування?
Неінвазивна стимуляція головного мозку може згодитися як варіант лікування людям, на яких не діють медикаменти від важкої депресії. «Типовий пацієнт, який домагався стимуляції мозку в минулому, міг перепробувати 5, 10 або ж 15 різних антидепресантів», – говорить доктор Пресс. Однак у наш час така людина, імовірно, спробує лише 2 медикаменти, перш ніж розглядати стимуляцію як варіант.
Більшість людей добре переносять лікування цього типу, зазнаючи невеликої кількості побічних ефектів. «Загалом кажучи, 50-70% людей піддаються лікуванню за допомогою ЕСТ і повторюваної ТМС», – стверджує доктор Пресс.
«У більшості людей з депресією ці методи лікування зумовлять помітне поліпшення стану, але воно не триватиме постійно. Деякі пацієнти зазнають рецидиву місяцями або й роками пізніше, і їм потрібно видужувати вдруге. Зазвичай у такому випадку реакція настає швидше», – говорить доктор.
Головним недоліком як ЕСТ, так і повторюваної ТМС є часозатратність. Лікування зазвичай триває близько 45 хвилин, і обидва підходи передбачають декілька сесій на тиждень протягом періоду 4-6 тижнів. «Тому це здебільшого логістична проблема», – каже доктор Пресс.
Тим не менш у майбутньому в людей може з’явитися більше варіантів. За словами доктора Пресса, навіть зараз існують інші неінвазивні техніки стимуляції головного мозку, які потребують усього-на-всього 5 хвилин.
Джерело: Health.Harvard.Edu
Переклад: Тарас Зварыч