Чи варто використовувати антидепресанти, щоб справлятися зі складними періодами?

Перш ніж приймати таблетки для вирішення тимчасової ситуації, зважайте на ризики.

Ви можете подумати, що тимчасове вживання антидепресантів може допомогти пережити скрутні часи, наприклад горе, надмірний стрес чи серйозне захворювання.

«Однак не слід попросту хапатися за приймання антидепресантів», – застерігає доктор Джейн Ерб, психіатричний керівник Behavioral Health Integration in Primary Care Program у Brigham and Women’s Hospital, афілійованій з Гарвардом. 

«Немає свідчень того, що прийом антидепресантів у короткостроковій перспективі допоможе вам або запобіжить більш віддаленим наслідкам стресу, як-от посттравматичний стресовий розлад», – говорить вона. 

Типи антидепресантів

Антидепресанти використовуються для лікування певних типів депресії, тривожності, обсесивно-компульсивного розладу і розладів, пов’язаних з травмами. Їхня дія полягає в зміні способу, яким нервові клітини комунікують у мозку. 

Типи антидепресантів включають в себе: 

  • селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), як-от флуоксетин («Прозак») чи сертралін («Золофт»);
  • інгібітори зворотного захоплення серотоніну і норадреналіну (ІЗЗСіН), як-от венлафаксин («Еффексор») і дулоксетин («Сімбалта»);
  • трициклічні і тетрациклічні антидепресанти, як-от нортриптилін («Памелор») та іміпрамін («Тофраніл»);
  • інгібітори моноаміноксидази (ІМАО), як-от транилципромін («Парнейт») і фенелзин («Нарділ»);
  • атипічні антидепресанти, як-от бупропіон («Веллбутрин») і міртазапін («Ремерон»).

Те, який антидепресант вам підійде, залежить від оцінки лікаря, вашого здоров’я і будь-яких інших ліків, які ви вже приймаєте. 

Усе не так просто

Прийом антидепресантів – це не те саме, що ситуативне застосування знеболювального для голови. Це не означає просто проковтнути таблетку, відчути швидке полегшення і припинити вживати ліки, коли вам захочеться. Навпаки, антидепресанти передбачають багато потенційних викликів і ризиків.

Ліки можуть бути недієвими при легких випадках. «Антидепресант матиме сильну дію лише лише при помірному або серйозному нападі депресії», – зазначає доктор Ерб.

Щоб антидепресант подіяв, потрібен час. «Дехто почувається краще через декілька днів, але більшість людей потребує щонайменше 4-6 тижнів», – говорить вона. 

Імовірно, потрібно буде підкоригувати дозу. «Ми починаємо з малого, щоб переконатися в змозі витримати ефект ліків, а потім збільшуємо дозу, – пояснює доктор Ерб. – Щоб досягти правильної кількості, може знадобитися декілька місяців». 

Антидепресанти можуть мати побічні ефекти. Наприклад, СІЗЗС та ІЗЗСіН можуть спричинити нудоту, сексуальну дисфункцію, збільшення ваги або проблеми зі сном, а медикамент бупропіон («Веллбутрин») може посилити тривожні й панічні симптоми в деяких людей. 

Відвикнути від антидепресанту може бути важко. Різке припинення прийому ліків може викликати абстинентні симптоми, як-от посилення депресії, втома, дратівливість, діарея, безсоння, запаморочення або симптоми, подібні до грипу.

Що коли у вас справді депресія?

Поговоріть зі своїм лікарем, коли відчуваєте надзвичайний сум чи тривогу під час важкого періоду життя. Антидепресанти можуть слугувати як варіант лікування, але медикаменти не будуть для вас першою лінією оборони.

«Пам’ятайте, що сум може бути здоровою реакцією. Коли очікується, що депресія може бути короткочасною, ми говоримо про оптимізацію сну, фізичних вправ і харчового раціону», – говорить доктор Ерб.

Вона звужує вживання антидепресантів до помірних та серйозних випадків, а також для людей, у яких раніше була депресія, а зараз її симптоми починають повертатися. 

Що вважається серйозним випадком? «Коли людина доволі засмучена, дедалі більше відчуває безнадію і думає: “Було б краще, якби я не прокинувся завтра”, – то я більше схиляюся до думки про початок прийому антидепресантів, навіть якщо депресія відносно короткочасна, – говорить доктор Ерб. – З іншого боку, якщо депресія має легку форму, але не рушає з місця попри стратегії формування способу життя і психотерапію, тоді я б, можливо, й розглянула початок застосування антидепресантів».

Як довго приймати ліки?

Як тільки симптоми розсмоктуються, розпочинається відлік до завершення лікування. «Рекомендується перечекати 6-9 безсимптомних місяців, перш ніж зменшувати вживання ліків, – говорить доктор Ерб. – І замість того щоб повністю припиняти прийом медикаментів, лікар може встановити, що кращим рішенням буде продовжувати вживання ліків при низькій підтримуючій дозі».

Зменшення прийому антидепресантів може зайняти місяці, а також воно потребує лікарського нагляду. Ключем до успіху є забезпечення того, що лікування буде поєднане з поверненням до занять, які дають вам відчуття мети і задоволення. «Чим більше таких занять вам вдасться інтегрувати у свою рутину, – говорить доктор Ерб, – тим вищою буде імовірність, що ви зможете вибратися з депресії і не повертатися в цей стан».

Джерело: Health.Harvard.Edu

Переклад: Тарас Зварыч