Тривожність – що це таке і що з нею робити?

Симптоми тривоги широко варіюються. Незважаючи на це, є ймовірність, що в якийсь момент ви відчували випадкові фізичні та емоційні сигнали лиха, як-от панічне дихання, проблеми зі сном, почуття страху або навіть цикли занепокоєння. Це нормально.

Занепокоєння саме по собі не є проблемою. Воно закріплює захисну біологічну відповідь на небезпеку, яка підсилює серцебиття і дихання. Насичена киснем кров перекачується в м’язи, поки ваше тіло готується до боротьби або втечі.

Крихта здорового занепокоєння може переконати вас прийти на роботу вчасно, підштовхнути вас до того, щоб ретельно готуватися до іспиту, або відмовити вас від самотніх блукань темними вулицями.

«Переживати занепокоєння – нормальне явище», – говорить доктор Джин Бересін, виконавчий директор у Clay Center for Young Healthy Minds при Массачусетській лікарні загального профілю.

«Певна кількість занепокоєння може бути навіть корисною. Проблема в тому, що іноді системи, які лежать в основі наших реакцій на сполох, перестають регулюватися, тому ми дуже гостро реагуємо або реагуємо не на ті ситуації».

Що таке тривожний розлад?

Тяжкість симптомів і здатність людини справлятися відокремлюють повсякденні тривожні турботи від тривожних розладів. За даними досліджень, майже кожна п’ята людина від 18 років і кожен третій підліток у віці від 13 до 18 років страждали тривожним розладом протягом 2017 року.

Якщо занепокоєння постійне, надмірне або зазвичай пов’язане із ситуаціями, які не являють собою реальну загрозу, повідомте про це своєму лікареві, який може обговорити варіанти лікування або направить вас до досвідченого фахівця з психічного здоров’я.

Який у вас тривожний розлад?

Як і у випадку будь-якої проблеми зі здоров’ям, необхідний точний діагноз. Кілька загальних тривожних розладів включають в себе:

  • Генералізований тривожний розлад. Модель надмірного занепокоєння протягом більшості днів як мінімум упродовж шести місяців, які часто супроводжуються фізичними симптомами, як-от м’язова напруга, прискорене серцебиття або запаморочення.
  • Соціальний тривожний розлад. Почуття сильної тривоги в соціальних ситуаціях або при необхідності виступати перед іншими, наприклад на публічних виступах.
  • Фобії. Конкретна тварина, комаха, предмет або ситуація викликають серйозну тривогу.
  • Панічний розлад. Панічні атаки – це раптові інтенсивні напади несамовитого страху і задишки. «Таке відчуття, ніби вас щойно оминув удар від фури», – говорить доктор Бересін.

Ціна занепокоєння

Постійне занепокоєння завдає шкоди здоров’ю. Наприклад, тривога підвищує рівень гормону стресу кортизолу, підвищуючи кров’яний тиск, який з часом сприяє виникненню проблем із серцем, інсульту, захворювань нирок і сексуальної дисфункції.

У дослідженні «Lancet» 2017 року з використанням сканування мозку вимірювалася активність в мигдалині – ділянці, яка встановлює частки секунди реакції на небезпеку і кодує спогади про страшні події. Найбільша активність у мигдалині корелює з більш високим ризиком серцево-судинних захворювань.

Можливо, це викликає вироблення імунною системою додаткових білих клітин для боротьби з передбачуваними загрозами. У людей, що борються з емоційним стресом, це може викликати запалення і утворення зубного нальоту, що призводить до серцевих нападів та інсультів.

Якість життя теж потерпає. Нав’язливі думки, боязнь панічних атак, інтенсивна самосвідомість і страх відторгнення, а також інші ознаки тривожних розладів, змушують людей уникати ситуацій, що викликають тривогу. Це заважає стосункам, роботі, шкільному навчанню та іншим заняттям, оскільки люди ізолюють себе, відкидають наявні можливості та відмовляються від можливих радощів життя.

Ефективні методи лікування тривоги

Лікування з урахуванням діагнозу. Ефективні варіанти включають в себе:

  • Зміни в способі життя, як-от відмова від кофеїну, регулярні фізичні вправи і відмова від ліків або речовин, які можуть викликати симптоми тривоги.
  • Вправи для розуму і тіла, як-от глибоке дихання, медитація, медитація усвідомленості й техніки, здатні послабити м’язову напругу.
  • Психотерапія, як-от як когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) та експозиційна терапія. КПТ вчить людей кидати виклик і переосмислювати спотворене чи безкорисне тривожне мислення, тому що думки впливають на почуття та дії. Експозиційна терапія допомагає людям вгамовувати занепокоєння, поступово піддаючи людину небезпечним ситуаціям чи об’єктам під керівництвом терапевта.
  • Ліки, як-от препарати короткої дії – бензодіазепіни, що приймаються в міру необхідності при сплесках тривоги. Низькі дози деяких антидепресантів, особливо селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, допомагають зменшити занепокоєння при щоденному прийомі.

Часто комбінація підходів є найкращим методом. Зняття тривоги за допомогою ліків при використанні КПТ або експозиційної терапії для посилення навичок подолання труднощів може зробити тривогу керованою.

Джерело: Health.Harvard.Edu

Переклад: Тарас Зварыч