Тривожні розлади – види і їх симптоми

Симптоми тривоги, які є частими або достатньо серйозними, щоб порушити ваше життя, все ще можна успішно лікувати.

Ви, ймовірно, відчували симптоми тривоги:

 • прискорене серцебиття;
 • прискорене дихання;
 • почуття побоювання і страху.

Можливо, ви відчували занепокоєння перед важливою подією або серйозною медичною процедурою. «Певний ступінь тривоги нормальний і навіть необхідний. Занепокоєння – це сигнал, який сповіщає нас: щось не так і на це потрібно звернути увагу. Однак ви не хочете, щоб ця реакція стала перебільшеною або домінувала у вашому житті», – говорить доктор Енн Р. Епштейн, медичний редактор гарвардського спеціального звіту про стан здоров’я «Як справлятися з тривожними і стресовими розладами». Якщо ж ви часто відчуваєте занепокоєння без видимої причини, у вас може бути тривожний розлад.

Симптоми тривоги

Тривожні розлади – це спектр взаємопов’язаних станів зі схожим біологічним походженням. Хоча в кожного розладу є свій набір симптомів тривоги, велика їх кількість частково збігається. Деякі з найбільш поширених симптомів тривоги включають в себе:

 • ірраціональне почуття тривоги, страху або небезпеки;
 • напруженість;
 • занепокоєння;
 • фізичні симптоми, як-от збудження, тремтіння, нудота, жар або озноб, запаморочення, задишка або часте сечовипускання.

Серйозність ваших симптомів і здатність справлятися з ними можуть допомогти визначити, чи ви просто відчуваєте щоденну тривогу, чи у вас тривожний розлад.

Якщо симптоми заважають вашому життю, то час поговорити з психіатром.

Типи тривожних розладів

Більш ніж половині людей з одним типом тривожного розладу також притаманні інші типи. Крім того, у людей з тривожними розладами часто бувають симптоми депресії і навпаки.

 • Генералізований тривожний розлад. Надмірне занепокоєння щодо різних речей більшість днів протягом шести місяців.
 • Панічний розлад. Періодичні напади паніки – раптові хвилі сильної тривоги, побоювань, страху або жаху з фізичними симптомами, як-от задишка, серцебиття, пітливість і біль у грудях.
 • Специфічні фобії. Надмірний страх перед певними ситуаціями або речами, як-от висота (акрофобія), натовп (агорафобія), замкнення в тісному приміщенні (клаустрофобія) або павуки (арахнофобія).
 • Соціофобія. Надзвичайний дискомфорт у соціальних ситуаціях, як-от публічні виступи або навіть розмова з новим знайомим.
 • Обсесивно-компульсивний розлад. Повторювані тривожні думки (нав’язливі ідеї) і неконтрольована повторювана поведінка (ритуали або примус), призначена для зменшення занепокоєння, викликаного цими думками.
 • Гострий стресовий розлад. Симптоми тривоги, які тривають до місяця після травматичного досвіду, вказують на гострий стресовий розлад. Симптоми, які викликані серйозною або загрозливою для життя травмою і тривають протягом декількох місяців чи років після цього, сигналізують про посттравматичний стресовий розлад.

Життя з тривожними розладами

Можна жити з легким тривожним розладом. Проте коли занепокоєння досить сильне, щоб заважати повсякденному життю, лікування, як правило, являє собою єдиний спосіб боротьби з ним. Варіанти лікування включають медикаментозне лікування, психотерапію або їх поєднання. Якщо не лікуватися, цілком імовірно, що розлад погіршиться або виникне інший тривожний розлад. Також важливо лікувати стани, якими часто супроводжується тривога, як-от депресія та алкогольна або наркотична залежність.

Джерело: Health.Harvard.Edu

Переклад: Тарас Зварыч