Чи спричинені мої зимові зміни в настрої сезонним афективним розладом?

Питання: Щозими я відчуваю зміни в настрої. Як дізнатися, чи це сезонний афективний розлад? 

Відповідь:

Сезонний афективний розлад – це тип депресії, який зазвичай уражає людей протягом зимових місяців. Деякі експерти вважають, що його викликає зменшення природного освітлення, що починається осінню і триває до весни.

Відстежування змін у настрої може допомогти вашому лікарю визначити, чи наявний у вас цей розлад. Люди, у котрих формально діагностували сезонний афективний розлад, зазнають нападів великого депресивного розладу, які трапляються осінню і зимою щонайменше протягом двох років.

Під час цих нападів люди можуть переживати розпач або відчуття нікчемності, мати проблеми зі сном чи зазнавати змін в апетиті або вазі. Також вони можуть бути дратівливими чи занепокоєними і втратити інтерес до улюблених занять. 

На випадок, якщо лікар діагностує у вас сезонний афективний розлад, існують дієві методи лікування. Вони можуть включати в себе антидепресанти або фототерапію (в рамках якої використовується світлова коробка, щоб симулювати піддавання впливу природного, сонячного світла, чого й бракує вашому організму). 

Світлові коробки є в вільному продажу. Вам слід обрати коробку з інтенсивністю 10 000 люксів і використовувати її щонайменше 30 хвилин на день, в ідеалі – зранку. Уникайте прямого погляду на світло. Оскільки більшість людей не стикаються з жодними проблемами, застосовуючи фототерапію, у декотрих осіб є тимчасові побічні ефекти, як-от головні болі та дратівливість.

Джерело: Health.Harvard.Edu

Переклад: Тарас Зварыч